Informatika Tanszék - A tanszék kutatási projektjei
A tanszék kutatásai:
- HEIMDAL - Neobotix Robotvezérlés
- Időtartam: 2013 tavasz – 2013 nyár
- A kutatásban résztvevők: Dr. Pozna Claudiu, Dr. Grigorescu Mihai Sorin, Dr. Macesanu Gigel, Cocias Tiberiu, Ballagi Áron, Horváth Ernő
A kutatás témája:
A Transilvania University of Brasov ROVIS labor munkatársaival, egyetemünk hallgatóival és az Automatizálási Tanszék munkatársával együttműködve a tanszékünkön egy vezérlő és mérésadatgyűjtő program került kifejlesztésre Neobotix ipari robothoz. A fejlesztett rendszer képes a Microsoft Kinect szenzor 3D alakfelismerő képességeit kihasználva a robotot úgy vezérelni, hogy az egy előre beállított személyt felismerjen, majd az akadályokat kikerülve kövesse.
- Univerzális Robotkar
- Időtartam: 2013 tavasz – 2013 ősz
- Témavezetők: Prof. Dr. Pozna Claudiu egyetemi tanár, Horváth Ernő tanszéki mérnök
A kutatás témája:
Dr. Pozna Claudiu és Horváth Ernő vezetésével, valamint hallgatói közreműködéssel tervezett robotkar készült. A projekt célja egy alacsony költségvetésű, de az oktatásban és kutatásban egyaránt rugalmasan használható eszköz fejlesztése.
A robotkar képes a vele összekötött Microsoft Kinect adatai alapján az előtte álló személy karmozgását követni, de vezérlése történhet számítógépről közvetlen irányítással is.
- VirCA - Virtuális Kollaborációs Tér
Időtartam: 2013 ősz –
A kutatásban résztvevők: Dr. Baranyi Péter, Dr. Pozna Claudiu, Dr. Galambos Péter, Kocsis Zoltán
A kutatás tartalma:
Az MTA-SZTAKI munkatársaival együttműködve egy a SZTAKI által kifejlesztett virtuális robotlabor Dr. Baranyi Péter vezetésével beüzemelésre került a tanszéken. A VirCA rendszer lényege, hogy a legújabb trendeknek megfelelő virtuális térben elérhető, valós robotok részletes modelljével hálózaton keresztül lehet dolgozni. Egyszerre több robot is képes ugyanabban a virtuális környezetben üzemelni, így kipróbálható az is, hogy a robotok tudnak-e együtt működni a való életben vagy sem, anélkül hogy azok fizikálisan érintkeztek volna.
Horváth Ernő és hallgatói által tervezett és elkészített robotkar modelljét Kocsis Zoltán beépítette a VirCA rendszerébe, amely képes annak az összes funkcióját szimulálni, beleértve a Microsoft Kinect-tel megvalósított emberi mozgással való vezérlést is. A projekt jelenleg is tart, melynek során a modell kétirányú kommunikációja kerül megvalósításra, így a virtuális környezetben kiadott utasításokat a valós robotkar is képes lesz végrehajtani.
- 3-D Virtuális Valóság Alapú Robot-távirányítás
- Időtartam: 2013 ősz –
- Témavezetők: Tormási Alex egyetemi tanársegéd, Hollósi János
- A kutatás témája:
A 2013/2014-es őszi félév során a Technical University of Varna és egyetemünk hallgatóival együttműködve kezdődött meg egy olyan speciális rendszer tervezése és prototípusának fejlesztése, amely a korszerű technológiák ötvözésével a robotok pontosabb távvezérlését teszi lehetővé.
A rendszer lényege, hogy a robot által rögzített sztereoszkópikus videót feldolgozva rekonstruálja a környezetet, mely a Leonar3Do virtuális valóság eszköz felhasználásával kialakított háromdimenziós interfészen kerül megjelenítésre. A tervezett rendszer használatával a felhasználó pontosabb képet kaphat a robot valós környezetéről különböző aspektusokban, így biztosítva lehetőséget a robot számára küldött utasítások részletesebb tervezésére és kivitelezésére.